Biopotraviny

V súčasnosti si viacero z nás začína uvedomovať význam zdravého životného štýlu. V obchodoch sa objavuje pomerne široký výber biopotravín. Takmer všetky produkty každodennej spotreby sú na trhu aj v bio verzií.

Čo sú to biopotraviny? Prečo kupovať a jesť biopotraviny? Ako rozpoznať biopotravinu od konvenčnými potravín? Aká je ich cena v porovnaní s konvenčnými potravinami? Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli stravovať zdravšie a uvedomujú si význam ochrany prírody, tak tento článok je určený práve Vám.

Biopotraviny sú produkty pochádzajúce z takzvaného ekologického poľnohospodárstva. Táto forma poľnohospodárstvo kladie veľký dôraz na vzťah k prírode. Bioprodukty sú vypestované bez použitia chemických prostriedkov, pesticídov a umelých hnojív.

Zvieratám chovaných na bioprodukty musia byť zabezpečené podmienky, ktoré odpovedajú ich potrebám (dostatočne veľký výbeh, možnosť pastvy apod.).

Je veľa dôvodov, prečo by sme mali vo svojom jedálničku uprednostňovať biopotraviny. Tými najpodstatnejšími sú ľudské zdravie a šetrnosť k prírode. Biopotraviny a zdravá výživa majú k sebe veľmi blízko. Avšak jednoznačne vyhlásiť, že kto bude konzumovať biopotraviny bude aj zdravý nemôžeme. Avšak vylúčením chemických prostriedkov, umelých hnojív a geneticky modifikovaných organizmov vedie k menšej záťaži pre naše zdravie. Zaradením biopotravín do nášho jedálnička skvalitníme našu stravu, lebo bude mať vyšší obsah vitamínov a minerálov, ale často aj lepšiu chuť a vôňu. Pri biopotravinách je dôležitý aj ekologický aspekt (súlad s prírodou a šetrnosť k životnému prostrediu). Kúpou bioproduktov nie len obohacujeme svoj jedálničiek, ale taktiež pomáhame zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme.

Ako pri nákupe rozpoznať biopotravinu? Výrobcovia bioproduktov často označujú svoje produkty logom ,,BIO“ a nápisom ,,Produkt ekologického poľnohospodárstva“. Často sa v názve takýchto výrobkov vyskytujú slová ako „biologický“, „organický“, alebo „ekologický“. Výrobcovia  konvenčných potravín tieto znaky nemôžu zo zákona používať.

Koľko zaplatíme v obchode za bioprodukt? Ľudia majú stále zafixované, že ekoprodukty majú výrazne vyššiu cenu ako konvenčné produkty. Pravdou je, že cena biopotravín prevyšuje cenu konvenčných produktov. V priemere sú bioprodukty drahšie o 20-30 percent v závislosti od druhu produktu. Je predpoklad, že v budúcnosti sa budú ceny bioproduktov približovať bežným potravinám a to hlavne vďaka štátnej podpore a ich stále rastúcej popularite.