Pitný režim

Pitný režim je nevyhnutný pre náš organizmus. Vyrovnáva straty tekutín a minerálov v tele. Dostatok tekutín zabezpečuje správnu látkovú výmenu a chod fyzických a psychických činností v ľudskom organizme. Pri správnom pitnom režime by sme sa mali riadiť troma základnými pravidlami:

  1. piť pravidelne
  2. piť skôr ako sa dostaví pocit smädu
  3. piť v menších dávkach

 

Základ nášho pitného režimu by mali tvoriť nekalorické nápoje. Ideálne tekutiny pre zdravý pitný režim sú pramenité stolové vody, či slabo mineralizované vody s vyváženým obsahom minerálov. Vhodné je pitie taktiež čajov ako: zelený čaj, čierny čaj a bylinkové čaje. Obmedzovať by sme mali nápoje s vysokým obsahom cukru, ktoré zvyšujú pocit smädu.
Koľko tekutín denne vypiť? Denná spotreba tekutín je individuálna. Ovplyvňuje ju viacero faktorov, ako napr. hmotnosť, vek, vykonávaná denná aktivita. Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Všeobecne platí, že pri zvýšenej fyzickej ale aj psychickej aktivite je nevyhnutné zvýšiť príjem tekutín. Nedostatok tekutín v tele môže signalizovať farba moču. Čím je moč tmavší, tým je telo dehydrovanejšie.

Zásady pitného režimu:

·         je nevyhnutné piť rovnomerne v priebehu celého dňa

·         nečakajte na smäd, ktorý je prejavom miernej dehydratácie

·         základom pitného režimu by mala byť kvalitná čistá voda, napríklad nesýtená pramenitá voda

·         obmedzte konzumáciu silne perlivých vôd, voľný CO2 môže narušiť proces zažívania a vyvolávať problémy s tlakom

·         obmedzte konzumáciu sladených nápojov, sú bohatým zdrojom sacharidov a môžu výrazne ovplyvniť denný príjem energie

·         sladké nápoje zvyšujú pocit smädu

·         pri zvýšenej záťaži zvyšujte príjem tekutín