Ako sušiť ovocie

Jablká a hrušky

Jablká nakrájajte na mesiačiky alebo krúžky o hrúbke 0,5 až 0,7 cm, alebo na hranolčeky v rozmere 1 x 1 cm. Hrušky rozrežte po dĺžke na polovičky, štvrtky alebo osminky. Následne odstráňte jaderníky. Takto pripravené jablká a hrušky ponorte na 1 až 3 minúty do 2% roztoku kyseliny citrónovej a nechajte dobre odkvapkať. Odkvapkané ovocie poukladajte na rošty a môžete začať sušiť.

Zo začiatku ho sušte pri teplote 100oC, aby nezhnedli a uchovali si bielu farbu. Potom ho dosúšajte pri teplote približne 80oC. Dbajte na to, aby boli plody dôkladne vysušené aj vo vnútri.

Slivky 

Slivky na sušenie by mali byť dostatočne zrelé. Slivky odstopkujte a namáčajte na 15 sekúnd do vriaceho 1% roztoku sódy, tým odstránite zo sliviek voskový povlak, čím sa urýchli sušenie. Po tomto 15 sekundovom kúpeli slivky dobre opláchnite studenou vodou. Umyté slivky poukladajte na rošty a sušte pri teplote

55 až 60 °C. Dávajte však pozor, aby Vám slivky počas sušenia nepraskli a nepúšťali šťavu. Keď uvidíte, že slivky sa začnú scvrkávať, teplotu sušenia postupne zvyšujte až na 90oC. Sušte ich dovtedy, kým zo sliviek po stlačení prestane tiecť šťava. Správne usušené slivky sú čiernej farby, lesklé a mäkké. Ich chuť je sladká, v žiadnom prípade nesmú mať kyslastú alebo horkastú príchuť. Usušené slivky poukladajte na papier a ešte 3 dni ich dosúšajte. Po troch dňoch ich už môžete uložiť do papierových vrecúšok a uskladniť do chladnej miestnosti. Dôležitá je aj vhodná vlhkosť vzduchu v miestnosti, pri vysokej vlhkosti slivky plesnivejú a pri  nízkej zase vysychujú.

Marhule

Pred sušením marhule ponorte do vriacej vody na 2 až 4 minúty, záleží od veľkosti plodov, následne ich dobre osušte. Plody rozkrojte na polovice a uložte na rošty reznou plochou hore. Marhule sušte pri teplote 80 až 90oC dovtedy, kým z nich po stlačení prestane tiecť šťava. Nezabúdajte dbať na to, aby boli plody dôkladne vysušené aj vo vnútri.